pit 2023

Jak rozliczyć PIT 2023 online?

Najszybszym i najprostszym sposobem na wypełnienie PIT jest zrobienie tego za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu zyskamy dostęp do darmowego programu, który sam podpowie nam, w które rubryki mamy wpisać poszczególne kwoty i w jaki sposób możemy rozliczyć nasze konkretne dochody? Poza tym, dzięki szeroko rozbudowanej bazie pomocy, upewnimy się czy dobrze wypełniamy nasze zeznanie podatkowe, a ponadto jak oddać 1,5% naszego podatku na wybraną przez nas organizację pozarządową.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • dlaczego warto wypełniać PIT online
  • do kiedy musimy wypełnić nasze zeznanie podatkowe za 2023 rok
  • czy wszyscy możemy wypełnić PIT 2023 w trybie online

Każdy kto zechce może wypełnić swój PIT za 2023 rok w formie online. Zeznanie podatkowe wypełnione w trybie online możemy w łatwy sposób uzupełnić, a dzięki dostępnej bazie pomocy i intuicyjnemu programowi do wypełniania PIT online zrobimy to szybko i prosto, nawet jeśli zbyt nie znamy się na podatkach. Tym bardziej, że ostatnie miesiące wprowadziły duże zmiany w zeznaniach podatkowych, więc baza pomocy została w związku z tym znacznie zaktualizowana.

 Każdy podatek PIT rozliczysz z PITax.pl

Kto może wypełnić zeznanie podatkowe online?

Rozliczenie PIT 2023 przez Internet może wypełnić każdy, kto zechce. Wystarczy dostęp do bezpłatnego programu typu ePITy, który pozwoli na szybkie uzupełnienie zeznania podatkowego. Zeznanie podatkowe online mogą wypełnić osoby zarówno rozliczające się poprzez PIT 28, jak i PIT 36 lub PIT 37. Dzięki rozbudowanej bazie pomocy każdy z nas uzyska podpowiedź w kwestiach spornych. Program działa bardzo intuicyjnie i podpowiada nam, w którą rubrykę mamy wpisać dany dochód, przychód lub koszt, co należy dodać, a co odjąć. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób uzupełnimy nasze rozliczenie roczne. Program podpowie nam również, jakie załączniki dołączyć do naszego zeznania podatkowego. PIT 2022 musimy złożyć do Urzędu Skarbowego do dnia 2 maja 2023 roku. Dzięki sprawnemu i szybkiemu uzupełnieniu PITu możemy następnie wysłać go do wskazanego Urzędu Skarbowego i uzyskać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest bardzo ważnym dokumentem.  PIT za 2022 warto zapisać na dysku naszego komputera w formie pliku PDF bądź wydrukować, podobnie jak całe zeznanie podatkowe, ponieważ mamy obowiązek przechowywać nasze zeznanie podatkowe do 5 lat wstecz. To bardzo ważne informacje w przypadku ewentualnej kontroli naszego rozliczenia przez Urząd Skarbowy.

Co ważne, gdyby Urząd Skarbowy zgłosił zastrzeżenia do naszego zeznania podatkowego, PIT online możemy skorygować poprzez wypełnienie korekty zeznania podatkowego w tym samym programie do wypełnienia PIT. Wysyłając korektę do Urzędu Skarbowego także otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru i możemy wydrukować sobie skorygowane rozlicznie PITu lub zapisać je na dysku komputera.

Dzięki programom do rozliczania PIT pytanie: „Jak rozliczyć PIT?” nie jest dla nas trudne i PITy 2022 nie sprawią nam problemów.

PITax.pl krok po kroku poprowadzi Cię przez rozliczenie roczne

Kto nie musi wypełniać zeznania podatkowego?

Rozliczanie PIT dla wielu osób od kilku lat jest znacznie prostsze, ponieważ robi to za nie Urząd Skarbowy.  Przygotowuje on wstępne zeznanie podatkowe, które wystarczy zaakceptować w systemie Twój ePIT (potocznie podatki gov). PIT rozliczenie wypełnione przez Urząd Skarbowy możemy po prostu zaakceptować i wypełnione wysłać w systemie. Później pozostaje nam tylko zapłacić podatek lub czekać na ewentualny zwrot.

Jest to bardzo wygodne dla tych z nas, którzy mają dochód tylko z jednego tytułu, na przykład z umowy o pracę i nie muszą dopisywać do swojego PIT dodatkowych źródeł dochodu. Ci z nas, którzy np. prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i dodatkowo uzyskują dochody z najmu prywatnego muszą samodzielnie rozliczyć się z tych dochodów za rok 2022 i zapłacić podatek PIT. W przypadku bardziej skomplikowanej sytuacji warto się zastanowić, czy opcja „rozlicz PIT” samodzielnie nie będzie dla nas wygodniejsza. Dzięki temu unikniemy przeoczenia niektórych przychodów, wydatków i ewentualnych ulg, które nam przysługują.

Warto pamiętać, że w 2022 roku nastąpiło kilka zmian w polskim systemie podatkowym. Zwiększono kwotę wolną od podatku, wprowadzono ulgę dla klasy średniej, zmieniono sposób rozliczania składki zdrowotnej. Zmodyfikowano również przepisy odnoszące się do niektórych form dochodów. Jedną z istotniejszych zmian jest to, że w roku 2022 można było jeszcze wybrać rozliczenie najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Jednak, jeśli chodzi o PIT 2023 będziemy musieli to robić już tylko w ramach ryczałtu, płacąc co miesiąc lub kwartalnie zaliczkę na podatek i wypełniając PIT 28.

Inną korzyścią z posiadania darmowego programu do wypełnienia PIT jest to, że możemy przekazać swoje 1,5% podatku na wskazaną organizację, podając numer KRS i obdzielić swoim podatkiem osoby potrzebujące, samodzielnie wybierając cel szczegółowy. Bezpośredni dostęp do programu do wypełniania PIT pozwala nam w każdym momencie na sprawdzenie naszych przychodów w roku ubiegłym, a także na wspomnianą już wcześniej korektę, jeśli zajdzie taka potrzeba. Program jest całkowicie darmowy, intuicyjny i prosty w obsłudze.

Zobacz także:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *