Skuteczny antyperspirant

Skuteczny antyperspirant – właściwości, działanie, stosowanie

Nadmierna potliwość to problem milionów osób na całym świecie. Jest ona szczególnie uciążliwa w trakcie upałów, a także często pojawia się w stresujących sytuacjach. Nadmierna potliwość może w znaczącym stopniu wpłynąć na nasze samopoczucie, kontakty z innymi osobami, a także stanowić źródło wielu kompleksów. Bardzo często jest ona niezależna od tego, jak bardzo dbamy o swoją higienę osobistą. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu, jakim jest skuteczny antyperspirant. Dowiedz się, na czym polega jego działanie i czym kierować się przy wyborze.

Nadmierna potliwość – uciążliwy problem

Sposobem na nadmierne wydzielanie potu jest odpowiednio dobrany i skuteczny antyperspirant. Jednak czym tak naprawdę jest nadpotliwość? To wydzielanie potu w zbyt dużych ilościach niż jest to niezbędne dla prawidłowej termoregulacji organizmu. Nadpotliwość może dotyczyć całego organizmu (nadpotliwość uogólniona) lub wiązać się z konkretną częścią ciała, np. okolicą pach, a często także dłoni i stóp.

Nadmierna potliwość to dość częsty problem, który może pojawić się zarówno w dzieciństwie, czasie dorastania, jak i wieku dorosłym. Bardzo często wpływ na jej występowanie mają czynniki genetyczne. Warto pamiętać, że nadpotliwość może być także oznaką chorób np. endokrynologicznych lub neurologicznych, dlatego jeśli jej objawy nie ustępują przez dłuższy czas lub ulegają nasileniu, należy skontaktować się z lekarzem.

Skuteczny antyperspirant czy dezodorant?

Jeśli chodzi o kontrolę potu oraz ochronę przed przykrym zapachem, antyperspirant i dezodorant to dwa produkty, które bardzo często bywają ze sobą mylone. Efektem tego jest niewłaściwe działanie produktu i niezadowolenie użytkującej go osoby. Taki stan rzeczy bardzo często wynika z przypisywania antyperspirantowi cech dezodorantu i odwrotnie. Dlatego też znajomość tego, co kryje się pod tymi dwoma nazwami, jest niezbędna, jeśli zależy nam na odpowiedniej kontroli potu.

W przypadku dezodorantu warto zapamiętać, że jest to produkt o działaniu maskującym przykry zapach potu, który ma miejsce, kiedy pot jest w kontakcie z bakteriami żyjącymi na powierzchni skóry (wydzielany przez pory skóry pot sam w sobie zazwyczaj nie posiada zapachu). Stąd jeśli naszym problemem jest nadmierna potliwość, a nie nieprzyjemny zapach pod pachami, nie powinniśmy sięgać po dezodorant, a właśnie po antyperspirant.

Jak działa antyperspirant?

Skuteczny antyperspirant to produkt, którego zadaniem jest ograniczenie nadmiernego wydzielania potu przez pory skóry w miejscu jego aplikacji. Jego działanie polega przede wszystkim na tymczasowym zwężeniu porów skóry. Warto pamiętać, że takie ograniczenie wydzielania potu przez pory skóry jest tymczasowe i nie działa w sposób szkodliwy dla naszego organizmu. Aby usunąć antyperspirant, wystarczy zmyć go wodą np. podczas kąpieli.

Antyperspiranty w przeciwieństwie do dezodorantów to produkty, które praktycznie całkowicie są pozbawione zapachu. W antyperspirantach jako składniki aktywne zwykle wykorzystuje się sole glinu (np. aluminium), jednak coraz częściej można także znaleźć składniki pochodzenia naturalnego, które działają równie skutecznie. Skuteczne antyperspiranty mogą działać nawet do 48 godzin od aplikacji.

Jak stosować antyperspirant?

Aby antyperspirant rzeczywiście zadziałał i skutecznie zmniejszał ilość wydzielanego przez pory skóry potu, należy pamiętać o jego prawidłowej aplikacji. Przede wszystkim antyperspirant nakładamy wyłącznie na czystą i suchą skórę, najlepiej przed pójściem spać. Aplikacja tych produktów wieczorem jest istotna ze względu na to, że antyperspiranty działają z opóźnieniem, a stosowanie ich w ciągu dnia może podrażnić skórę ze względu na dużą aktywność gruczołów potowych.

Warto pamiętać także o tym, że niektóre z antyperspirantów ze względu na zawarte w nich składniki aktywne mogą pozostawiać na ubraniu plamy, dlatego aby ich uniknąć, przed założeniem górnej części ubrania należy wstrzymać się do momentu, aż miejsce aplikacji produktu będzie całkiem suche.

Oprócz tego antyperspirantów pod żadnym pozorem nie należy aplikować na skórę podrażnioną, przesuszoną czy bezpośrednio po depilacji. Należy unikać ich stosowania także przed korzystaniem z solarium lub opalaniem się – może to doprowadzić do powstania przebarwień.

Zobacz także:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *