Nasza skóra zbudowana jest z wielu składników. Jednym z podstawowych budulców skóry jest kolagen, który odpowiada za jej elastyczność. Niedobory kolagenu przyspieszają proces starzenia się skóry – sprawdź, jak rozpoznać jego brak.
Co to jest kolagen?
Kolagen jest białkiem odpowiadającym za elastyczność skóry. Włókna kolagenowe są także podstawowym budulcem kości, ścięgien oraz rogówki oka. Niedobory kolagenu mogą nieść za sobą negatywne skutki dla organizmu. Takimi skutkami mogą być m.in. brak jędrności i elastyczności skóry, powstawanie rozstępów i cellulitu, suchość skóry. Po 26. roku życia produkcja kolagenu przez ludzki organizm się zmniejsza, dlatego ważne jest, aby zadbać o jego prawidłowy poziom.
Niedobory kolagenu – objawy
- Pojawianie się zmarszczek,
- Zmiany skórne, np. rozstępy,
- Łamliwość włosów,
- Przebarwienia skóry,
- Suchość i podrażnienia skóry,
- Sztywność stawów, bóle kręgosłupa.
Przyczyny niedoboru kolagenu
Z wiekiem produkcja kolagenu przez nasz organizm jest coraz mniejsza, jednak nie jest to jedyna przyczyna starzenia się skóry. Odpowiadają za to również niedobory witamin takich jak: A, E, C, spowalniające proces tworzenia się włókien kolagenowych. Warto zaznaczyć także, że ogromny wpływ na proces wytwarzania się kolagenu w organizmie ma menopauza. Brak równowagi hormonalnej podczas menopauzy powoduje degradację kolagenu, która wpływa na tzw. elastozę, czyli proces powstawania niewłaściwych włókien kolagenowych w skórze. Skutkiem tego jednym z objawów menopauzy jest pogorszenie stanu cery.
Jak zwalczać niedobory kolagenu?
Kolagen jako białko właściwie nie występuje w pożywieniu, dlatego jego działanie warto wzmacniać dodatkowymi suplementami diety, które go zawierają. Ludzki organizm bardzo dobrze przyswaja płynny kolagen. Wzrost stężenia kolagenu w organizmie można zaobserwować nawet po 6 godzinach od jego spożycia. Po 12 godzinach od spożycia płynnego kolagenu białko to zaczyna oddziaływać na skórę, natomiast po dwóch dobach działanie zaczyna się rozszerzać także na chrząstki kostne. Warto zadbać o regularne przyjmowanie kolagenu, aby zapobiegać starzeniu się skóry – systematyczne stosowanie płynnego kolagenu usuwa oznaki starzenia oraz odmładza komórki wszystkich organów. Oprócz płynnego kolagenu można także zdecydować się na suplementację w postaci tabletek, które zawierają nie tylko kolagen, ale również inne cenne składniki, m.in. beta-karoten lub kwas hialuronowy.
Kosmetyki z kolagenem
Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków zawierających w swoim składzie kolagen. Takie kosmetyki zapewniają skórze bardzo dobre nawilżenie, regenerację, poprawiają jej jędrność oraz chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Nie posiadają one właściwości redukujących głębokie zmarszczki, jednak znacznie spowalniają proces starzenia się skóry. Dzięki właściwościom kosmetyków kolagenowych stosuje się je w terapiach spowalniających proces starzenia.
Dodatkowym atutem kosmetyków z kolagenem jest ich stosunkowo niska cena w porównaniu z ceną zabiegów kolagenowych (m.in. zastrzyków) wykorzystywanych w kosmetyce, mających na celu np. redukcję zmarszczek lub wzmocnienie kondycji włosów czy paznokci.