rozliczenie pit przez internet

Jak rozliczyć PIT przez internet? Przydatne wskazówki

Rozliczenie PIT przez internet jest niezwykle proste i pozwala nam zaoszczędzić mnóstwo czasu. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na taki właśnie sposób wypełnienia swego obywatelskiego obowiązku. Jak wysłać PIT online? 

Wypełnianie deklaracji podatkowej większości z nas kojarzy się z pewnością z dość przykrym obowiązkiem. Takie formalności i konieczność uzupełnienia rozmaitych formularzy to w końcu nic przyjemnego. Jednak obecnie rozliczenie PIT wcale nie jest takie trudne. W dzisiejszych czasach nie musimy martwić się już staniem w długich urzędowych kolejkach, z grubym plikiem wypełnionych dokumentów pod ręką. Aktualnie, aby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, nie musimy nawet wychodzić z domu. Wszystko załatwimy bowiem przez internet. I to w dosłownie kilka minut. Rozliczenie PIT online jest niezwykle proste. Dowiedzmy się więc, jak t zrobić.

Rozliczenie PIT — który formularz wybrać?

Zanim zabierzemy się za rozliczenie PIT, musimy wybrać odpowiedni formularz. Tych jest bowiem całkiem sporo. Każdy z nich przeznaczony jest do konkretnej kategorii podatników. Wybierając formularz, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj oraz źródło generowanych dochodów. Najwięcej podatników korzysta jednak przede wszystkim z dwóch druków, jakimi są PIT 37 oraz PIT 36. Nie ma wątpliwości, że formularze te dotyczą największej części osób rozliczających się.

PIT 36 należy wybrać w przypadku, jeśli choć część naszych dochodów za rok poprzedni uzyskaliśmy z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Obowiązuje to, jeśli opodatkowana była ona na ogólnych zasadach według skali podatkowej. Mówiąc w skrócie, PIT 36 dotyczy podatników, którzy chociaż część swych dochodów otrzymali bez pośrednictwa płatnika. W praktyce najczęściej dotyczy to małych przedsiębiorców.

PIT 37 to bez wątpienia najczęściej wybierany formularz. Taki PIT 2020 musieli wypełnić wszyscy podatnicy generujący przychody z udziałem płatnika. Dotyczy to więc osób zatrudnionych na umowę o pracę, czy też zlecenie. Warto zaznaczyć, że PIT 37 należy wybrać też w przypadku pobierania renty, emerytury, różnego rodzaju świadczeń, czy też stypendiów.

Jak rozliczyć PIT online?

Jeśli chcemy rozliczyć nasz PIT 2021, możemy zrobić to w szybki i łatwy sposób, składając e PIT. Wszystko to załatwimy przez internet, czyli z dowolnego miejsca z dostępem do sieci. To naprawdę bardzo proste. Jak więc rozliczyć PIT online? Pierwszą rzeczą będzie oczywiście ściągnięcie autoryzowanego programu e-pity. To właśnie z jego pomocą z łatwością wypełnimy cały formularz. Po wybraniu odpowiedniego formularza wystarczy uzupełnić wszystkie niezbędne dane. Na każdym etapie możemy liczyć na wsparcie systemu, który wyjaśni nam, co właściwie mamy zrobić.

Jak wysłać e-PIT?

Rozliczenie PIT przez internet to bardzo prosta rzecz. A co z wysłaniem gotowej już deklaracji? To może być równie łatwe. W tym przypadku mamy kilka opcji. Możemy wysłać PIT online lub dostarczyć go w sposób tradycyjny, czyli osobiście lub wysyłając dokument pocztą. Jeszcze do niedawna wiele osób decydowało się na którąś z tych drugich. Nie da się jednak zaprzeczyć, że to po prostu zajmuje czas. Po co stać w kolejkach na poczcie i martwić się jeszcze dodatkowo, że korespondencja nie dojdzie na czas, skoro możemy dostarczyć ją w kilka sekund. Bo tyle właśnie zajmuje przesłanie naszej deklaracji PIT online do Urzędu Skarbowego. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i będziemy mieć pewność, że nasz rozliczenie zostało przesłane i odebrane przez odpowiednie organy.

wysyłanie pit przez internet

Zobacz także:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *