brama_segmentowa

Rodzaj napędu bramy garażowej rolowanej

Gdy mamy mało miejsca na podwórku, by móc wyposażyć garaż w otwierane na zewnątrz drzwi skrzydłowe, decydujemy się na roletę rolowaną lub segmentową. Brama rolowana budową przypomina roletę zewnętrzną okna. Segmenty bramy nawijane są na drążek umieszczony w kasetce w górnej części rolety.

Łatwe otwieranie i zamykanie

Zamykanie i otwieranie bramy rolowanej jest stosunkowo mało skomplikowane. Segmenty przesuwają się dzięki umieszczonej po bokach prowadnicy. Żeby proces odbywał się w miarę szybko, do nawijania i rozwijania jest przymocowany silnik elektryczny, który uruchamiamy za pomocą sterownika w pilocie. Zdarza się jednak, że nie zadziała np.podczas braku prądu, wówczas jest awaryjny sposób mechaniczny. To wygięty drążek, który zahaczamy o wystający uchwyt w górnej części rolety i za pomocą ręki obracamy wokół jego osi, i roleta się podnosi.

Napęd elektryczny znajduje się w osłonie u góry rolety. Musi być podłączony do prądu. Dzięki zdalnemu otwieraniu bramy możemy ją otworzyć na żądaną przez nas wysokość, możemy ją otworzyć np.tylko do połowy, nie zaś do końca. Pilot może być jeden do kilku bram. Wystarczy zaprogramować go w odpowiedni sposób.

Siła mechanizmu napędowego i jego rodzaje

W zależności od tego, jakiej wielkości będziemy mieć bramę, będzie zależeć założenie odpowiedniego napędu. Przy sporej bramie garażowej rolowanej będziemy potrzebować silnika o większej mocy, aniżeli do bramy zwykłej wielkości. Zbyt słaby napęd do dużej bramy szybko ulegnie uszkodzeniu. Dobrą cechą napędu jest wmontowany czujnik tzw. amperometryczny, który w razie napotkanej przeszkody znajdującej się tuż pod roletą, zatrzyma ją samoczynnie. Jest to dobra opcja, gdy w pobliżu kręcą się małe dzieci.

Ze względów finansowych możemy zamontować bramę rolowaną wyłącznie z napędem ręcznym, czyli za każdym razem będziemy musieli wychodzić z samochodu, by bramę otworzyć. Dużo lepszym, choć droższym rozwiązaniem jest postaranie się o zamontowanie napędu elektrycznego, który ma również awaryjne otwieranie w postaci dołączonej korbki, by móc w wyjątkowych sytuacjach dać sobie radę z otwieraniem bramy ręcznie.

Zobacz także:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *