windows10

Windows 10 brak napędu dvd?

Windows 10 brak napędu dvd. Po aktualizacji systemu Windows 7 do Windows 10, chciałem zainstalować kilka programów z płyty DVD, jednak napotkał mnie zaskakujący problem.

Windows 10 brak napędu dvd. Dość sporo czasu zajęło mi dochodzenie tego, co powoduje problem, zastanawiałem się czy może wina leży po stronie programów typu Daemon Tools czy jedna z aktualizacji systemu coś sknociła. Rozmyślanie odłożyłem na bok, i zacząłem działać. Problem z brakiem napędu DVD w moim Windowsie okazał się błahostką.

Rozwiązanie jest bardzo proste, a więc zaczynajmy.

 

Używając lupki szukamy aplikacji/programu „Wiersz Poleceń” lub poprostu „cmd”. Ważne! otwórz program jako administrator.

Windows 10 brak napędu DVD

Windows 10 brak napędu DVD

W wierszu poleceń wpisz:

Windows 10 Wiersz poleceń

Windows 10 Wiersz poleceń


Klikamy enter i uruchamiamy ponownie komputer. Naszym oczom ukazuje się upragniony dysk CD/DVD.

 

Edit / Windows 10 brak napędu dvd?

Znalazłem jeszcze inne rozwiązania podawane przez Microsoft w razie gdyby moje nie pomogło to spróbujcie:

Metoda 1: Usuwanie wpisów rejestru UpperFilers oraz LowerFilters:

 1. Upewnij się, że jesteś zalogowany na konto z uprawnieniami administratora.
 2. Uruchom Edytor Rejestru systemu Windows (Windows + R > REGEDIT)
 3. Przejdź do lokalizacji: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}
 4. Usu wpiś UpperFilters.
  Uwaga: Możesz dodatkowo zobaczyć wpisz “UpperFilters.bak. Nie musisz go usuwać.
 5. Usuń wpis LowerFilters.
 6. Uruchom ponownie komputer i przetestuj.

 

Metoda 2: Ponowna instalacja sterownika stacji dysków CD/DVD ROM:

 1. Otwórz okno uruchamiania (WINDOWS + R) i wpisz devmgmt.msc aby przejść do Menadżera Urządzeń.
 2. Rozwiń pozycję „Stacje dysków CD-ROM/DVD”.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy na stacji dysków CD/DVD, następnie „Odinstaluj”.
 4. Uruchom ponownie komputer i przetestuj.

Metoda 3: Dodanie wpisu rejestru.

 1. Upewnij się, że jesteś zalogowany na konto z uprawnieniami administratora.
 2. Uruchom Edytor Rejestru systemu Windows (Windows + R > REGEDIT)
 3. Przejdź do lokalizacji: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi
 4. Kliknij prawym przyciskiem myszy „atapi”, następnie rozwiń „nowy” i kliknij „Klucz”.
 5. Wpisz „Controller0”, następnie utwórz nową Wartość DWORD (32-bitowa) o nazwie „EnumDevice1”, kliknij „Modyfikuj” i ustaw jej wartość na „1”.
 6. Uruchom ponownie komputer i przetestuj.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Janek
  Janek

  Witam

  U mnie podobnie jak u Kuby(13 luty 2016), pojawił się niebieski ekran po restarcie komputera, gdy zastosowałem pierwszą opcję. Moim zdaniem problem jest odosobniony i zdarza się rzadko. Na szczęście miałem zainstalowany jeszcze stary system win 7 na innej partycji… lecz do naprawienia tego błędu rejestru można użyć dowolnego systemu (Windows, Linux, Android) który umożliwi przeglądanie plików uszkodzonego systemu a mianowicie C:\Windows\System32\config. Ja akurat miałem zainstalowany mój win 10 który uległ awarii. Aby naprawić system trzeba wyjąć pliki systemowe (DEFAULT, SAM, SECURITY, SOFTWARE I SYSTEM) z podanego wyżej folderu „config” i przenieść je na inne miejsce i (w razie co zachować) po czym otworzyć folder RegBack i skopiować jego zawartość do folderu config (Windows\System32\config) i zrestartować komputer. Po restarcie mój napęd DVD znów był widoczny. Tylko to mi pomogło ponieważ nie miałem kopi zapasowej ani punktu przywracania systemu… a tryb awaryjny nie pomagał jak u Kuby.. Okazało się że mój napęd DVD nie był widoczny ze względu na kilka programów (win iso, virtual box, deamon tools, alcohol). Z tego powodu mogło się coś zepsuć. Mam nadzieję że komuś pomogę w przyszłości.

 2. Darek
  Darek

  Witam
  U mnie podobnie, nowiutki Lenovo ideapad 510. Przy 1szejmetodzie kiedy zaznaczam ciąg
  {4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318} w prawym oknie nie ma tych 2ch folderów do usunięcia.
  Za to są 2wie lenijki niżej przy podobnym wpisie mającym zamiast {…… 965……} {….. 967…..}
  I w tym miejscu moje pytanie, czy jak usunąłbym te foldery przy tym ciągu z 967 2wie lenijeczki niżej czy nie usunąłbym czasem czegoś innego?

  Dziękuję z góry za jakąś podpowiedź.

 3. Andrzej
  Andrzej

  Mam dziesiątkę. Napęd zniknął po użyciu „Wszystkie sterowniki na jednej płycie DVD”, edycja 2017 z „Komputer Świat”. Odbudowałem Win10 czyszcząc partycję. Napęd DVD pojawił się w „Ten komputer”. Nie wiedząc o przyczynie ze sterownikami z płytki z „KŚ”, ponownie ją użyłem. Po restarcie napęd DVD przepadł na stałe. Ponowne odbudowanie Win10 od zera jak i powyższe porady nic nie pomagają.
  Mam roczny PC z procesorem i5 i systemem na SSD.

  1. Adrian Sobiński
   Adrian Sobiński

   A bios widzi napęd ?

   – warto spróbować usunąć sterowniki CD/DVD w Menadżerze Urządzeń i zainstalować na nowo.
   – sprawdź również czy masz prawidłowy region odtwarzania DVD, region dla Polski to [2]

 4. Łukasz
  Łukasz

  Wszystkie działania opisane w metodach są już wcześniej wykonane. Moim zdaniem szkopuł tkwi w drugiej metodzie, gdyż jak otwieram tamto, nie mam w ogóle stacji dysków CD-ROM/DVD, i to chyba jest źródłem moich problemów 🙁 Jakieś rady?

 5. Michał
  Michał

  Pierwsza Metoda działa. SUUUPER. Wielkie dzięki dla autora bloga. Dobra robota. Powodzenia w dalszych metodach rozwiązywania problemów nie do rozwiązania.

 6. Jarek
  Jarek

  Miałem dokładnie ten sam problem.Skorzystałem z 1 metody.Co prawda nie miałem wpisu UpperFilters tylko LowerFilters , który usunąłem i jest ok .Mam napęd.

 7. Andrzej B.
  Andrzej B.

  System Windows nie może załadować sterownika urządzenia dla tego sprzętu. Sterownik może być uszkodzony lub nieobecny. (Kod 39)
  u mnie taki wpis i napędu nie działa

 8. Wojtek
  Wojtek

  Zapomniałem dodać, że ten wirtualny DTSOFT Virtual CDRom Device po restarcie wrócił, ale poniżej tego prawdziwego co już mnie nie przeszkadza, bo prawdopodobnie jest związany albo ze wspomnianym Keriver Image albo innym typu Demon Tools, bo mam ich kilka, a nie chce mi się ich identyfikować. Jak będę je odinstalowywał to postaram się wspomnieć po odinstalowaniu którego ten napęd zniknął.

 9. Wojtek
  Wojtek

  Opiszę swoją sytuację, aby była wskazówką dla innych.
  1. Poprzedni system Win 7 Pro.
  2. Aktualizacja do Win 10 Pro poprzez Update Win 7 po zarezerwowaniu wcześniejszym systemu w Microsofcie.
  3. Po instalacji komunikat, że Keriver Image (Program do backupów) nie jest obsługiwany przez Win 10 (oczywiście może to być fałszywy ślad).
  4. W Menedżerze urządzeń brak napędu CD/DVD, za to jest wirtualny napęd DTSOFT Virtual CDRom Device) a w Mój Komputer-Stacja dysków BD Rom.
  5. Uruchomiłem sposób pierwszy Adriana oraz
  6. W Menedżerze Urządzeń wywaliłem wspomniany DTSoft Virtual CDRom Device (w ten sposób nie miałem żadnego napędu na płyty.
  7. Restart systemu.
  8. Pojawił się mój prawdziwy napęd DVD/RW
  Mam nadzieję, że na trwałe i nie będę musiał tego przerabiać jeszcze raz.
  Pozdrowienia dla Adriana.

 10. Piotr
  Piotr

  Adrian jesteś WIELKI.Bardzo dziękuję.Kilkakrotnie znika mi napęd DVD i za każdym razem stosuję Twoja metodę cmd , napęd ponownie się pojawia.Jednak przed ponownym uruchomieniem należy chwilkę odczekać. Dzięki!!

 11. tomik
  tomik

  Mi nie pomagały żadne z porad ,aż po zainstalowaniu windvd pro ,który mi wykrył ,że [ uwaga najlepsze ] po automatycznej aktualizacji z win 7 na win 10 ,zmienił się region odtwarzania dvd [ nasz to 2 ] a był 4 i po problemie.

 12. Piotr
  Piotr

  16.04.Bardzo dziękuję ! Po dwukrotnym uruchomieniu pojawił się napęd dvd. Zastosowałem metodę „Rozwiązanie jest proste” wprowadzając „cmd”.

 13. marian
  marian

  dziękuję pomogła mi pierwsza metoda . Super i dziękuję . Były problemy — ale jak roztworzyłem wiersz poleceń klikając prawą stroną myszki (otwórz jako administrator ) to wpisał się podany tekst . Po ponownym uruchomieniu komputera wszystko ładnie działa . Dziękuję jeszcze raz

 14. Kuba
  Kuba

  Po zastosowaniu pierwszej metody i po ponowym uruchomieniu komputer zaraz po ekranie wczytującym windows wyskakuje komunikat: „Komputer napotkał problem i należy go ponownie uruchomić […]. Aby dowiedzieć się więcej można później wyszukać w trybie online ten błąd :INACESSIBLE BOOT DEVICE” Po ponowym uruchomieniu można 'rozwiązać problemy’ za pomocą opcji resetowania ustawień do stanu początkowego lub opcji zaawansowanych. W opcjach zaawanosowanych jest m.in uruchomienie trybu awaryjnego który niestety nie pomógł nic w tym wypadku. Po wybraniu ostatecznej opcii i przywróceniu ustawie do stanu początkowego pod koniec resetowania wyskoczył błąd i było wymagane ponowne uruchomienie. Po ponownym uruchomieniu komputer pokazuje na ekranie nazwę komputera itd ale nie przechodzi już do trybu wczytywania windowsa, tak jakby go już nie było. Próbowałem sformatować dysk ale w połowie wczytywania zasobów instalatora wyskakuje bluescreen. Zmieniałem już nawet dysk twardy i na nim też próbowałem postawić system, ale tak jak w przypadku wcześniejszego wyskakuje bluescreen w tym samym momencie. Proszę o pomoc!

 15. wojtek2035
  wojtek2035

  usunąłem wpis UpperFilters i chciałem usunąć również wpis LowerFilters, ale po prostu go nie ma. Co mam z tym zrobić?

 16. waldemar
  waldemar

  wprowadzam jako administrator komunikat jest że dokonałem zmian uruchamiam i nadal jest to samo mój sprzęt to Asus K53Z stacja DVD to JDKU 0041 GB -G 107 dwa dni to męczę i g….z tego

  1. Patryk
   Patryk

   Przy pierwszej metodzie wyskakuje mi komunikat: Odmowa dostępu. Jestem zalogowany jako administrator i nie wiem o co chodzi z tym komunikatem. Jakieś rozwiązania czy pomysły na ten komunikat?

   1. Woj
    Woj

    Miałem to samo. Znalazłem następujące obejście:
    1. Tworzysz w notatniku plik z poniższym wpisem:
    C:\Windows\System32\cmd.exe reg.exe add „HKLM\System\CurrentControlSet\Services\atapi\Controller0” /f /v EnumDevice1 /t REG_DWORD /d 0x00000001

    2. Zapisujesz plik z rozszerzeniem .bat (np. dodaj_dvd.bat).

    3. znajdujesz plik na dysku i klikasz prawym przyciskiem myszki > Uruchom jako administrator.

    Powinno tym razem zadziałać.

    U nas zadziałało i DVD mamy na nowo widoczne.

    Pozdrawiam!