win10 tryb awaryjny

Windows 10 tryb awaryjny

Jak uruchomić w Windows 10 tryb awaryjny ?

Tryb awaryjny systemu Windows powinien być znany każdemu użytkownikowi, gdyż umożliwia uruchomienie systemu z minimalną ilością sterowników, gwarantujących stabilną pracę systemu. Ten tryb uruchomienia jest przydatny w sytuacjach, w których na przykład w skutek źle zainstalowanego sterownika urządzenia system odmawia uruchomienia. Dzięki wykorzystaniu trybu awaryjnego możemy odinstalować wadliwy sterownik i przywrócić właściwe funkcjonowanie komputera.

Coraz częściej jesteśmy również narażeni na działanie wszelkiego typu złośliwego oprogramowania. Niefortunne otwarcie załącznika w odebranym e-mailu czy instalacja oprogramowania pobranego z niewiadomego źródła może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym kodem. Często usunięcie tego typu oprogramowania jest niewykonalne w pełni działającym systemie i tu z pomocą przychodzi tryb awaryjny.

Nie jest tajemnicą, że standardowo, w poprzednich wersjach okienek, aby aktywować tryb awaryjny należało przed pojawieniem się okna ładowania systemu nacisnąć klawisz F8 i z uruchomionego menu wybrać interesujący nas tryb uruchomienia systemu. W Windows 8 oraz 10 sposób aktywowania trybu awaryjnego zmienił się, a sposób jego włączenia odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas wcześniejsze wersje „okienek”.

Oto najprostszy sposób na dostanie się do trybu awaryjnego.

 

Uruchamiamy ponownie komputer, koniecznie z wciśniętym klawiszem SHIFT

win 10 tryb awaryjny

win 10 tryb awaryjny

 

Komputer uruchomi się ponownie i pojawi się niebieskie okienko opcji. Klikamy Rozwiąż problemy.

windows 10 tryb awaryjny

windows 10 tryb awaryjny

 

Następnie klikamy w Opcje zaawansowane.

windows 10 tryb awaryjny opcje zaawansowane

windows 10 tryb awaryjny opcje zaawansowane

Z listy dostępnych opcji zaawansowanych wybieramy ustawienia uruchamiania.

windows 10 tryb awaryjny ustawienia uruchamiania

windows 10 tryb awaryjny ustawienia uruchamiania

Kolejne okienko to nasz cel Ustawienia uruchamiania , klikamy 4 na klawiaturze.

windows 10 tryb awaryjny jak uruchomic

windows 10 tryb awaryjny jak uruchomic

 

Tryb awaryjny jest opcją uruchomienia systemu, służącą do diagnostyki i wykrywania problemów. Uruchamiane są jedynie podstawowe pliki i programy, niezbędne do działania systemu. Tryb awaryjny jest przydatny do wykrywania problemów związanych z programami lub sterownikami, które mogą uniemożliwiać uruchomienie systemu Windows.

Jeśli system nie uruchomi poprawnych ustawień więcej niż dwa razy, na ekranie automatycznie pojawi się środowisko Windows RECOVERY.