win10 tryb awaryjny

Windows 10 tryb awaryjny

Jak uruchomić w Windows 10 tryb awaryjny ?

Tryb awaryjny systemu Windows powinien być znany każdemu użytkownikowi, gdyż umożliwia uruchomienie systemu z minimalną ilością sterowników, gwarantujących stabilną pracę systemu. Ten tryb uruchomienia jest przydatny w sytuacjach, w których na przykład w skutek źle zainstalowanego sterownika urządzenia system odmawia uruchomienia. Dzięki wykorzystaniu trybu awaryjnego możemy odinstalować wadliwy sterownik i przywrócić właściwe funkcjonowanie komputera.

Coraz częściej jesteśmy również narażeni na działanie wszelkiego typu złośliwego oprogramowania. Niefortunne otwarcie załącznika w odebranym e-mailu czy instalacja oprogramowania pobranego z niewiadomego źródła może spowodować zainfekowanie komputera złośliwym kodem. Często usunięcie tego typu oprogramowania jest niewykonalne w pełni działającym systemie i tu z pomocą przychodzi tryb awaryjny.

Nie jest tajemnicą, że standardowo, w poprzednich wersjach okienek, aby aktywować tryb awaryjny należało przed pojawieniem się okna ładowania systemu nacisnąć klawisz F8 i z uruchomionego menu wybrać interesujący nas tryb uruchomienia systemu. W Windows 8 oraz 10 sposób aktywowania trybu awaryjnego zmienił się, a sposób jego włączenia odbiega od tego, do czego przyzwyczaiły nas wcześniejsze wersje „okienek”.

Oto najprostszy sposób na dostanie się do trybu awaryjnego.

 

Uruchamiamy ponownie komputer, koniecznie z wciśniętym klawiszem SHIFT

win 10 tryb awaryjny

win 10 tryb awaryjny

 

Komputer uruchomi się ponownie i pojawi się niebieskie okienko opcji. Klikamy Rozwiąż problemy.

windows 10 tryb awaryjny

windows 10 tryb awaryjny

 

Następnie klikamy w Opcje zaawansowane.

windows 10 tryb awaryjny opcje zaawansowane

windows 10 tryb awaryjny opcje zaawansowane

Z listy dostępnych opcji zaawansowanych wybieramy ustawienia uruchamiania.

windows 10 tryb awaryjny ustawienia uruchamiania

windows 10 tryb awaryjny ustawienia uruchamiania

Kolejne okienko to nasz cel Ustawienia uruchamiania , klikamy 4 na klawiaturze.

windows 10 tryb awaryjny jak uruchomic

windows 10 tryb awaryjny jak uruchomic

 

Tryb awaryjny jest opcją uruchomienia systemu, służącą do diagnostyki i wykrywania problemów. Uruchamiane są jedynie podstawowe pliki i programy, niezbędne do działania systemu. Tryb awaryjny jest przydatny do wykrywania problemów związanych z programami lub sterownikami, które mogą uniemożliwiać uruchomienie systemu Windows.

Jeśli system nie uruchomi poprawnych ustawień więcej niż dwa razy, na ekranie automatycznie pojawi się środowisko Windows RECOVERY.

 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *